wz


MENU
Novinky
Ke stažení
Články
Odkazy
Kontakt
Diskuze o Tarii
Diskuze o Spáru

MODULY
Taria
Záhvozdí
Severní Taria
Pohraničí
Jihozápad

ZLÍNSKÁ BUŇKA
O nás
Osobní stránky
Tarij. družina

PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮ
Dobrodružství
Svět
Družiny

Hraní ve Středozemi Nanuk - 16.03.2004
V tomto článku chci shrnout své postřehy a zkušenosti z hraní na hrdiny v prostředí Středozmě, stvořené "velkým profesorem" J.R.R. Tolkienem. Nekladu si za cíl problematiku komplexně zmapovat, jde jen o podle mne nejpodstatnější aspekty hraní ve Středozemi a největší rozdíly oproti zažitým zvyklostem.
Zpět na článek: Hraní ve Středozemi

Jmeno:
Email:
jedna a pět je celkem:

Nibowaka - 17.08.2004
Sargold, Nanuk: Nevidím potíž, ale Posledního Pána Prstenu beru jako něco úplně jiného, jiné dílo, ono je to vlastně o něčem jiném... A rozhodně si tím nenechám zkazit skvělý pocit z již tradičního každopodzimního čtení celého díla :?)

Nanuk - 16.08.2004
Sargolde, přeji ti hodně štěstí. Vím, že se mnou nebudou mnozí souhlasit, ale podle mne je pokora k nejlepšímu dílu fantasy nejlepší způsob, jak se mu alespoň přiblížit v doupěti. Je to hodně odlišné od "normálního" hraní a právě abych ostatním ulehčil trnitou cestu slepými uličkami jsem napsal tento článek.
Díky za pochvalu :-);

Sargold - 04.08.2004
Mě se tenhle článek moc líbí. Hraji se svým PJ-em Středozemi v budoucnosti a jako PJ začátečník mi hodně pomohl, ale ta Středozem byla "znásilněná"... Teď tvořím nový svět, poučen několika moduly (hlavně Taria) a především vlastními chybami, ze kterých se, doufám, poučím. Poslednímu Pánu prstenů se vyhýbám jak čert kříži po přečtení prvních dvou stránek, ale třeba někdy překonám odpor k tomuhle zbpurání mé "bible"...

Chrochta - 02.05.2004
Pevnost nečtu, takže nevím, co za hrůzy tam otiskli. Ale dle mého názoru slušné "antitolkienovské" povídky (hlavním hrdinou skřet a jeho soukmenovci rozhodně nejsou potravou pro meče) jsou v knižním magazínu POUTNÍK č. 11. (vyšel 1996). Jmenují se Jak padl Amon Sul a Devět bojovnic Elbereth, autorem je Michal Špaček.
Jinak - na netu jsem před nějakou dobou objevil stránky člověka, který si Středozem upravil pro DrD (hraje se v budoucnosti, ne v minulosti). Taky má na stránkách encyklopedii postav z Pratchetta - to kdybyste je chtěli hledat (takhle to snad bude snadnější vyhledávání).

Adamsith - 01.05.2004
Jo částečně jsme kvůli těm povídkám přestal Pevnost kupovat... neustále tma píší, jací to nejsou fani fantasy a pak vpustí takové hnusy na stránky... zvláště ta povídka o tom skřetovi, který se zamiluje do lidské ženy... celé je to nesmyslné a imbecilní...

jinak já osobně vytvářím svět také založený na mytologii a velmi se mi článek líbil...fantasy podle mých představ :-)

Nibowaka - 07.04.2004
Také nečtu všechno... A mám podobný názor, vyjma Sapkowskiho. Tohle jsem považoval za zajímavé, ne za dokonalé. Má to co dělat také s teorií mýtu. Ale to už jsme trochu jinde. Ale ty povídky byly opravdu hrozné... :?)

Nanuk - 07.04.2004
Pár těch povídek jsem četl a bylo mi z toho špatně... Já mám dost vyhraněný názor na fantasy, který by se dal shrnout do "Všechna fantasy kromě Tolkiena je brak". Nechci tady rozjet nějaký flamewar, je mi jasné že čtenáři těchto stránek se s tím asi neztotožní a ani to nechci. Každopádně si radši přečtu "něco jiného" než Posledního pána prstenů... ale rozhodně díky za tip (možná se ve mě něco zlomí).

Nibowaka - 06.04.2004
Nanuk: Když na tu knížku pohlížíš přes určitý filtr, není to tak špatné. Tolkien své Dílo nazývá mýty a legendami. No, a každý mýtus má své kořeny, jenže je zidealizovaný až k nepoznání. A v téhle knížce se autor obrazně řečeno pokouší dopátrat těch kořenů, čili, jak by to mohlo být doopravdy. Po pravdě řečeno, první stránky jsem četl s odporem, ale když skončili historické přehledy a strategické úvahy o bitvách, začal docela nadprůměrný fantasy příběh. No, proč to vlastně píšu... Ne, že bych to chtěl takhle zkusit, ale tímto způsobem by se dalo hrát za orky a jim podobné... Každopádně je to dost zajímavé, taková utopie, něco jako 1984 od Orwella. A těm, kteří si to nespojí v duchu s dokonalým zážitkem z knih, ale budou to brát jako "něco jiného", ne jako hanobení díla, to můžu jen doporučit.
Jenom ať si o mne nemyslí nikdo nic zlého, zůstávám věrný původní verzi :?) Imho tohle se mi zdá rozhodně o dost lepší, než povídky "ze Středozemě", které mi půjčil jeden kamarád vytrhané z Pevnosti...

Nanuk - 06.04.2004
Ty linky byly moje chyba, už je to opravené. Díky za upozornění.

Chrochta - 05.04.2004
Zde vložte svůj příspěvek.
Nanuk: Plně s tebou souhlasím, taky tu knihu obcházím velkým obloukem.
to all: Diskuze tu nějak vázne, to opravdu Středozem nikoho nezajímá?

Nanuk - 05.04.2004
Nečetl, snažil jsem se tomu zdaleka vyhnout :-)

Nibowaka - 04.04.2004
Nanuk: Mmch., četls' titul "Poslední Pán Prstenu"? ...

Nibowaka - 17.03.2004
Skvělé, na to jsem čekal a děkuji za to... Btw, bylo by zajímavé rozehrát příběh dvou modrých istari, kteří odešli na východ a ztratili se. Říká se sice, že se přidali na stranu Stínu, ale to jsou jen dohady. Jejich osud není znám a proto přímo vybízí k rozvedení do příběhu. Fajn, zítra začnu verbovat. :?) "Strýček Nibowaka Tě potřebuje!" ...

Design and Coding: Instant Solutions