wz


MENU
Novinky
Ke stažení
Články
Odkazy
Kontakt
Diskuze o Tarii
Diskuze o Spáru

MODULY
Taria
Záhvozdí
Severní Taria
Pohraničí
Jihozápad

ZLÍNSKÁ BUŇKA
O nás
Osobní stránky
Tarij. družina

PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮ
Dobrodružství
Svět
Družiny

Ukázka - Náboženství a magie Charlie - 24.02.2009
Z modulu Pohraničí jsme pro vás jako první ukázku vybrali kapitolu pojednávající o víře v bohy, o čarodějné moci a o pověrách a strašidlech. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte se podívat do tohoto článku. Svůj názor na ukázku můžete vyjádřit v diskuzi.
Zpět na článek: Ukázka - Náboženství a magie

Jmeno:
Email:
sedm a sedm je celkem:

anezka - 25.04.2009
Asi bych takové ty obecné řeči o magii měla uzemnit konkrétním příkladem.

Ve světe, kde hrajeme, je magie celkem běžná věc - běžná v tom smyslu že jde o fenomén který tam prostě je a všichni to vědí. Existence magie je pro lidi přirozená věc. Ve větším městě je možno vyhledat (byť dost drahých) služeb kouzelníka či alchymisty, magie se učí na veřejně přístupných univerzitách. Kouzelníka lze uvěznit v městské šatlavě, aniž by se odtamtud teleportoval. Potkat náhodou kouzelníka je hodně neobvyklé, ale většina lidí od takového člověka nebude s hrůzou prchat ani ho vymítat, ale spíš to budou považovat za nevšední zážitek.

Na druhou stranu jsou tu jisté věci, které bezuzdé používání magie dost omezují:
- Ne každý to umí (tj, je potřeba talent) a ten, kdo to umí, bývá drahý.
- Magie není všemocná. Poslat na někoho "fireball" je snadné, teleportovat se je těžké a umýt magicky nádobí je nemožné. Je to jako s programováním - čím komplexnější, blbuvzdornější a více "user-friendly" má výsledek být, tím více roste práce, kterou to dá - a hodně, rozhodně ne lineárně. U kouzel která by výrazně usnadňovala běžné činnosti by vytvoření takového kouzla bylo náročnější než ona činnost samotná.
- Předchozí tvrzení tak zcela neplatí. Magie v principu JE (skoro) všemocná. Ale k tomu, aby někdo využil její plný potenciál by bylo potřeba, aby jí nějak rozuměl, a to je těžké. Stávající situace je taková, že existují lidé, kteří magii umějí používat, ví se o některých jejích vlastnostech a pravidlech, která platí, dá se to učit (tj není to čistě individuální mystická nesdělitelná zkušenost), ale poznání magie je pořád ještě v plenkách. A nebojím se, že by z těch plenek příliš rychle vyrostla.

V mém (teď už opravdu mluvím spíše za sebe než za celou družinu) "intuitivním" pojetí magie je umění kouzlit uměním nějakým zvláštním způsobem chápat svět, spřádat o něm správné myšlenky. To, co je v herním světě navíc, je jakási síla která "myšlenky" přeměňuje v "činy". Ale za podstatu kouzlení považuju tu myšlenku.

No a nejlepší pozorování nakonec - v našem hraní se toho zas tolik nenakouzlí a musela bych pátrat hodně v paměti po situaci (přesněji 5 let zpátky), kdy čistě použití kouzelnických schopností rozseklo zápletku. Magie je prostě jedna z těch věcí o kterých se mezi světy a hráči dá hádat donekonečna, ale přitom během samotného hraní to může vypadat velmi podobně...

anezka - 23.04.2009
charlie:

Po delší době jsem opět zavítala na stránky Tarie a překvapil - a potěšil - mě tvůj komentář. Takže s křížkem po funuse to tak zcela nebylo.

Mám za to, že udělat promyšlený koncept magie, který by vše konkrétně vysvětloval, je nemožné, protože by to - v extrémním důsledku - znamenalo vymyslet novou fyziku. Nejde to. Vím to moc dobře.

Na druhou stranu se při rozvíjení světa snažím, aby jeho jednotlivé aspekty nebyly v protikladu a cizorodé, ale aby do sebe hladce zapadaly. Proto se snažím i o to, aby magie byla integrální součástí světa bez toho, abychom kvůli ní museli hodit přes palubu techniku (či chcete-li přírodní vědy) nebo je stavět do protikladu. Jakožto chemik nepokládám tzv. "natural sciences" (a matematiku!) ani za nezajímavé, ani za ve světě s magií nepotřebné a ani za a priori přírodě nepřátelské.

Se zakomponováním magie jakožto "integerální součásti světa" je ale problém, protože o ní nic moc nevíme (neboť to nejde). V současné době mám o magii představu také pouze intuitivní a dost abstraktní, pokud už bych ji k něčemu měla přirovnat, řekla bych že je to "aplikovaná filosofie". Ale snažím se ji, když například dojde na popis konkrétních kouzel, nějak uchopit, byť třeba umělecky a ne přísně racionálně popsat, co se děje. Nedělat z ní úmyslně blackbox. Magii lze rozumět, i když možná s jinými pojmy a koncepcemi než známe. Podobným příkladem z našeho světa je třeba kvantová mechanika, do které když se člověk trochu zakutá tak zjistí, že celá věda je vlastně jenom hledání způsobu jak mluvit o světě. No a samozřejmě pak je tu vždycky matematika, což je podle mě vůbec největší fantasy dílo na světě....

Ehm. no takže po krátkém patetickém výlevu nad moderní vědou budu muset tento komentář ukončit, protože mi jede vlak, aby mě (fyzikálně; škoda, docela ráda bych se domů někdy teleportovala) odvezl domů. Myslím ale že se ještě k tomuto tématu ozvu a doufám, že to všichni přežijeme ve zdraví.

Charlie - 16.04.2009
A ještě podotknu, že jako vždy nechávám prostor pro vlastní reinterpretaci každému Vypravěči. Řekněme, že magie ja jako droga - skoro nikdo se neubrání jejímu nadužívání. Čarodějové typu Gandalfa, kteří kouzlí pouze tehdy, když musí, jsou opravdu zřídkavým jevem. Pak se snadno vytvoří nauka o tom, ža magie ubližuje každému. Ale je to opravdu tak? To, že u někoho se Prokletí neprojevilo, ale pak ho jednou odnesl démon, jistě mohlo podpořit představu, že Prokletí je přítomno vždy a nedá se mu vyhnout. Ale nebyla to náhoda? Nelze opravdu potkat čaroděje, který svůj Talent používá uvážlivě a magie ho nekřiví a neničí? A nebo nemají třeba pravdu zastánci čisté cesty, že Prokletí je jen důsledkem rozvíjení jiných druhů Talentu, než jaký člověku dali do kolébky bohové? Zkoumal někdo, jestli magie křiví kněží Matky, kteří čistou cestu prosazují?

Snažím se v modulech ukázat zajímavý směr, nikoliv nutit někoho, aby se mnou šel celou mou cestou krok po kroku...

Charlie - 16.04.2009
anezka:
Omlouvám se za opožděnou reakci, komentáře k článku jsem z roztržitosti přehlédl. Snad nepřicházím úplně s křížkem po funuse.

Především musím otevřeně přiznat, že můj koncept magie je rozostřený, neujasněný a spíše intuitivní. Magie v dobrodružství je pro mě prostředkem k vytváření atmosféry tajemna a mám pocit, že pokud bych svou představu o ní úplně ohraničil, propracoval a promyslel, tak by se tajemství ztratilo. Proto je také kapitola o magii kratší, než jsem si původně plánoval. Nakonec jsem se rozhodl, že nebudu pro Pohraničí vytvářet nové koncepty, ale popíšu pouze ty, které už mám nějakou dobu v hlavě a o nichž mám ověřeno, že mi v mých příbězích fungují.

Zkusím popsat důvody (sám je v reakci na anežčin dotaz teprve v sobě objevuji), proč je tarijská magie popsaná v Pohraničí temná, upadající a platí se za ni krutá daň. Jsou to jen útržky, žádný z těch důvodů není "ten hlavní":

- Celé ladění Pohraničí je hororové, proto ta temná atmosféra, na kterou jsem byl naladěný, pronikla mimovolně i do popisu reálií.

- Taria směřuje stále více k co nejrealističtějšímu pojetí světa a jednání lidí v něm (sám tomu říkám "špinavá fantasy"), kde je magie opravdu cosi navíc, co není ve světě běžné. Agupi ale původně Tarii nastartoval jinak, v její minulosti je magie vcelku hodně. Leccos z toho řeším tím, že původní modul oznažuji za pověsti nebo oficiální verzi událostí a nabízím jiné, méně magické vysvětlení dejinných zvratů (viz např. vyhubení draků). Ale to, že magická síla ze světa postupně záhadně mizí do toho konceptu sedí taky. Navíc je to trochu ekologická alegorie (těm se nevyhýbám, naopak) - zabíjejte dryády a obry, abyste získali větší moc a naopak o svou moc přijdete, váš svět zešedne a spolu s jeho pestrostí odejde i magie, která vám pomáhala.

- To vše ale jako vysvětlení vcelku řídkého používání magie v našich příbězích nestačí. Lidé jsou líní a přirozeně by používali něco, co jim usnadňuje život. Pokud by se za používání magie neplatila krutá daň, větší než za rozvíjení jiného talentu (např. uměleckého), byli by nejspíš čarodějové rozšířenější (jako malíři nebo potulní bardi). Samozřejmě bylo možno použít i jiná vysvětlení (např. malý výskyt magického talentu mezi lidmi), ale ta nesouzní tolik s mojí vizí fantasy světa.

- Ano, snaha nabídnout hráčům tarijských čarodějů silný vnitřní konflikt hrála také svoji roli. Vzhledem k tomu, že hry s příběhem jsou (pro mě) především o hraní zajímavých postav, nepovažuji to za samoúčelné.

- Ano, atmosféra úpadku je ve fantasy už dost klišé. ale na mě ta atmosféra působí tak silně, že ji nechci měnit. Působí na mě i v reálném životě. Když jsem třeba v Polsku procházel starým zábavním parkem s oprýskaným zábradlím a chátrajícími střelnicemi, bylo mi tak nádherně a sladce úzko a teskno, že něco končí...

zbz - 20.03.2009
anezka:
a tak já bych řekl, že se jedná o představu, kterou má o hraní ve svém světě Charlie popřípadě my jako skupina. Těžko se tyhle představy protnou a taky si myslím, že pokud by někdo magii vnímal výrazně odlišně než je prezentována v Pohraničí mohl by se dostat do problému v některém z dobrodružství :-) ale třeba ne :-)


anezka - 19.03.2009
buhel: Ano, vim, ze Tarie vznikla spis kvuli dobrodruzstvim nez kvuli svetu samotnemu, tudiz tvurci nechali hodne prostoru k doreseni hracum. Budiz, magie sem klidne muze spadat, nebo takova mohla byt predstava: "nacrtneme proste atmosferu, zbytek zalezi na nich"
Problem je podle me v tom, ze s narustajicim poctem dobrodruzstvi, ktere pro Tarii byly napsany, a s takovym mnozstvim prace ktera na ni byla odvedena celkem konkretni svet zacne vznikat jaksi samovolne. Jednotliva dobrodruzstvi zacnou byt spojovana realiemi, atmosferou sveta.
V tomto smyslu nezavisle na konkretnich dobrodruzstvich existuje i predstava o tom, jak vypada v Tarii magie. Z uverejneneho uryvku je videt, ze je to predstava dost temna. No a me by proste zajimalo proc je tak temna.
To, co se mi na tom nelibi neni proste fakt ze "ve svete se dejou i osklive veci" - budiz, dejou se, o to se nikdo nepre. Nelibi se mi ze tam nejaka ta krutost je vlozena takhle defaultne - "Magie je kruta". Magie je mozna nebezpecna (jako cokoliv), ale musi nevynutelne vzdy a kazdemu nejak ublizovat? I cloveku, ktery by s ni umel spravne zachazet? Magie jak je nacrtnuta v tom uryvku proste pusobi dost beznadejne, nedava postave ktera se s ni hodla zaobirat prilis moznosti.
Opakuji, je to pouze muj subjektivni nazor. Proste jen nerada vidim prilis mnoho nezvratitelnych predurceni a Sudeb. Take priznavam ze nemam zameteno pred vlastnim prahem - po letech hrani me druzinka jednoznacne zaradila do typu hrace "traged" - tedy nekdo, kdo sverenou postavu tyra a tyra, az ji nakonec necha bidne zdechnout a pak nad tim lomi rukama. No, mozna i proto jsem na tyhle veci hakliva.


Buhel - 18.03.2009
anezka:Pokuď vím tak Taria je v těhle věcech abstraktní záměrně.Nechává na hráčích jak se k nim postaví(a jestli je vůbec vezmou)....

anezka - 18.03.2009
Ahoj,

mela bych nekolik poznamek k pasazi tykajici se magie. Jde o muj subjektivni nazor jakozto dlouholeteho (a ted jiz svatecniho) hrace DrD, nic vice, nic mene.

Prilis se mi nezamlouva celkove vyzneni teto pasaze - dobre to ilustruje pocatecni uryvek ze Zapovezene knihy. Existuje nejaky duvod, proc by magicke umeni a vedeni melo jit od uplnosti k upadku (jsa provazeno takovymi jevy jako vymiranim dryad, ustupem hvozdu a podobne), myslim ted jiny nez ten, ze je to obecny uzus ve fantasy a ze to vytvari pekne melodramaticke kulisy? Z podobneho duvodu mi nevoni ani ono Prokleti. Vzdyt prece za KAZDY talent se plati az az - casem, prateli, silami - tak proc bychom zrovna u magie meli vymyslet jeste neco extra jako bonus? Nestaci, ze magii je obtizne ovladnout, malokdo to umi a i pokud ma talent, musi teto praci obetovat spoustu casu a usili? Pokud neni duvod k zavedeni Prokleti jiny nez ten, aby nam v pribezich vznikala pekna dilemata, zavani mi to autorskym sadismem.

Zajimalo by me take proc je ton cele te pasaze tak strasne obecny, abstraktni a informace v ni obsazene veskere zadne. Pojmy jako Sila, Prokleti, Talent a ruzna podobenstvi - alespon me - nedavaji dostatecnou predstavu, cim se magie v Tarii odlisuje od jinych svetu, cim se vyznacuje, jaka vlastne je (jinak nez vysoka, mocna, temna, strasliva... dobre, to vse uz tu bylo, a vlastni prispevek do diskuze...?). Pojmy jako Sila a Talent jsou sice intuitivni, ale hodne volne a potrebovaly by vyklad. Je to jako kdyz se laik (treba ja) pokousi cist Bibli a kdyz mu nektere myslenky vyklada nabozensky zalozeny kamarad. Rozdil v porozumeni je obrovsky.
Priznam se ze nemam jasno v tom, jak se magie v Tarii vztahuje k magii popsane v pravidlech pro DrD+. Pokud je ta Tarijska zalozena na stejnem konceptu, jiste jej neni v nejakem modulu potreba opisovat znova. Pokud to ale ma byt svebytne pojeti, chtelo by to neco vic.

Omlouvam se pokud jsem prilis ofenzivni; opravdu by me zajimal nazor tvurcu (tvurce :-) na tuto problematiku a jakakoliv diskuse.

Design and Coding: Instant Solutions